گالری ما

اطلاعات تماس

طراحی ساختمان

طراحی ساختمان

امروزه تمامی شهرهای بزرگ پر شده از ساختمان‌های زیبا و بزرگ و کوچک که با طراحی‌های مختلف جلوه خاصی را به خودشان و به شهر داده‌اند. در این بین بسیاری از افراد هستند که در حال ساخت ساختمان بوده و یا قصد دارند که اقدام به ساخت ساختمان کنند. بدون شک یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این افراد طراحی نمای ساختمان است. به همین منظور قصد داریم در طول این مطلب شما عزیزان را با مهم‌ترین نکات در زمان طراحی ساختمان بیشتر آشنا کنیم. بعد از آشنایی و آگاه شدن نسبت به این نکات می‌توانید به سادگی برای طراحی ساختمان خود تصمیم بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید. در ادامه همراه ما باشید.

طراحی ساختمان چیست؟

طراحی ساختمان به طرح و نقشه‌ای گفته می‌شود که شما عزیزان برای بخش‌های مختلف آن از جمله نمای بیرونی ساختمان، طراحی داخلی و نقشه کلی ساختمان در نظر گرفته و اقدام به طراحی می‌کنید. این کار به صورت کاملا تخصصی است. به همین منظور نیز رشته‌های دانشگاهی و فنی برای این زمینه گسترش پیدا کرده تا کارشناسان حوزه مهندسی عمران و معماری با تخصص و با سطح معلومات بالا بهترین خدمات را در زمینه طراحی ساختمان به شما عزیزان ارائه دهند.

مهم‌ترین نکات در طراحی ساختمان

اگر شما پیمانکار و یا مالک ساختمان هستید. با وجود مهندسین عمران و کارشناسان معماری، دانستن برخی از نکات مهم در خصوص طراحی ساختمان به شما عزیزان کمک می‌کند که بتوانید طرح و نقشی که مدنظر دارید را به کارشناس و مهندس مربوطه توضیح دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا بتواند بهترین طرح ممکن را برای طراحی ساختمانتان با توجه به انتخاب‌هایی که دارید آماده کنید. در ادامه به برخی از این نکات پرداخته‌ایم.

ابعاد و اندازه‌ها

توجه داشته باشید که بدون شک یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی ساختمان توجه به اندازه‌ها است. اگر برخی از بخش‌های ساختمان را بزرگتر و برخی از بخش‌ها را کوچک در نظر بگیرید ممکن است در آینده دچار مشکلاتی شوید. به همین منظور سعی کنید که از فضای موجود به نحو احسن استفاده کنید.

توجه به نور گیر بودن

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در طراحی ساختمان باید در نظر گرفت نور ساختمان است. امروزه بسیاری از خریداران و بیشتر افراد تمایل دارند که در خانه‌هایی زندگی کنند که غرق در نور باشند. یکی از مزیت‌های مهم نورگیر بودن خانه دلباز بودن و مورد بسیار مهم دیگر کاهش هزینه‌های انرژی است.

توجه به محل قرارگیری آشپزخانه

توجه داشته باشید که بسیاری از خانم‌ها امروزه علاقه‌مند به این موضوع هستند که آشپزخانه در کنار پذیرایی بوده تا بتوانند با مهمانان در تعامل باشند. توجه به این موضوع که آشپزخانه باید دید کافی به پذیرایی داشته باشد برای خانم‌های خانه دار این امکان را فراهم می‌کند که با توجه به اینکه زمان زیادی را در آشپزخانه می‌گذرانند بتوانند به راحتی تسلط کافی بر امور خانه را از همان آشپزخانه داشته باشند و خانه را از همان محیط آشپزخانه مدیریت کنند.

محل قرارگیری سرویس بهداشتی و حمام

یکی دیگر از نکاتی که بهتر است در صورت داشتن فضای کافی در خصوص طراحی نقشه داخلی ساختمان در نظر بگیرید محل قرارگیری سرویس بهداشتی است. بهتر است که درب سرویس بهداشتی به پذیرایی باز نشود. مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توان در خصوص محل قرارگیری سرویس بهداشتی در نظر گرفت این مورد است که درب سرویس بهداشتی به داخل و یا به سمت آشپزخانه باز نشود.

مهم‌ترین نکات در طراحی داخلی ساختمان

در این بخش از مقاله قصد داریم شما عزیزان را با یکی از مهم‌ترین مواردی که باید برای ساخت ساختمان و طراحی آن مدنظر داشته باشید بیشتر آشنا کنیم. این نکات شامل موارد زیر می‌شود:

رنگ بندی

در خصوص طراحی داخلی یکی از مهم‌ترین مواردی که حتما باید به آن توجه داشته باشید رنگ بندی است. شما عزیزان اگر قصد ساخت و فروش ساختمان را دارید باید به این نکته توجه داشته باشید که لازم است نکات مهم در خصوص رنگ را نسبت به برخی از موارد در نظر بگیرید. یکی از موارد مهمی که رنگ‌ها نقش بسزایی در آن دارند، رنگ کابینت‌ها است. برای رنگ کابینت‌ها و سایر بخش‌های داخلی منزل سعی کنید از رنگ‌های خنثی استفاده کنید.

استفاده از رنگ‌های جیغ و یا رنگ‌هایی به غیر از رنگ‌های خنثی مثل سفید، خاکستری، نقره‌ای، طرح چوب و مواردی از این دست در ابتدا ظاهری زیبا به کار می‌بخشد؛ اما به مرور زمان ممکن است که شما را دلزده کند. همچنین اگر قصد فروش و یا اجاره ساختمان را دارید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از رنگ‌های جیغ ممکن است به مزاج هر کسی خوش نباشد. ولی می‌توان این نکته را اظهار داشت که اکثر افراد نسبت به رنگ‌های خنثی واکنش مثبتی داشته و از رنگ‌های خنثی استقبال می‌کنند.

شیرآلات

یکی دیگر از موارد مهمی که در طراحی ساختمان و طراحی داخلی ساختمان حتما باید به آن توجه داشته باشید، شیرآلات است. اگر که قصد دارید خودتان شیرآلات را بر روی ساختمان قرار دهید و این کار به عهده خریدار نمی‌گذارید و یا اینکه اگر ساختمان شما شخصی است و قصد دارید خودتان از آن استفاده کنید سعی کنید از شیرآلاتی با رنگ‌های طلایی و یا نقره‌ای استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که ساختمان شما یک نمای مدرن به خود گرفته و طراحی داخلی زیبایی داشته باشد.

طراحی نمای خارجی ساختمان

یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌های ساختمان نمای بیرونی ساختمان است. در طراحی نمای ساختمان سعی کنید که از یک سیستم و یکی طرح مشخص پیروی کنید. از نمونه‌های این طرح‌ها می‌توان به نمای نئو و نمای نئوکلاسیک، نمای کلاسیک، نمای رومی و مواردی از این قبیل اشاره داشت. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در طراحی نمای بیرونی ساختمان و در طراحی ساختمان باید در نظر داشته باشید نورپردازی است. سعی کنید که نمای شما در زمان شب نور کافی را داشته باشد تا ظاهر زیبای خود را به نمایش بگذارد.

خلاصه اینکه، بدون شک هر کدام از بخش‌های طراحی داخلی، طراحی نقشه ساختمان و طراحی نمای ساختمان به خودی خود دارای نکته‌های بسیاری هستند. اما در این مطلب ما سعی بر این داشتیم تا شما عزیزان را با برخی از مهم‌ترین نکات آن بیشتر آشنا کنیم تا دید بهتری نسبت به طراحی ساختمان داشته باشید. به همین منظور اگر شما عزیزان به دنبال اطلاعات بیشتری در این خصوص هستید می‌توانید به سایر بخش‌های سایت ما مراجعه کنید و یا از قسمت بلاگ مقالات دیدن نمایید.